[vc_row][vc_column icons_position=”left”][vc_column_text]Nie ma punktu granicznego dla satysfakcjonującego życia seksualnego – przyjemność jest czymś, co można odkrywać w każdym wieku. Jednak sprawy mogą się skomplikować, gdy nadejdzie menopauza. Dzieje się tak dlatego, że na wiele czynników wpływających na kobiecą przyjemność mają wpływ zmiany fizyczne zachodzące w organizmie podczas menopauzy.

Seks po menopauzie – przyczyną brak estrogenu?

Głównym czynnikiem obniżającym nastrój podczas uprawiania seksu po menopauzie jest brak estrogenu. Ma to wpływ na pochwę, która może stać się sucha i stracić swoją elastyczność, a ścianki pochwy mogą stać się cieńsze. To z kolei prowadzi do bolesnego seksu, co bardzo odstrasza, i często łączy się ze spadkiem libido. Szacuje się, że 68 – 87% osób z problemami suchości i bólów pochwy doświadcza problemów z seksem po menopauzie. Problem ten jest bardziej powszechny niż się wielu wydaje i dlatego powinien być dyskutowany bardziej otwarcie.

Rozwiązanie na seks po menopauzie

Jakie są więc rozwiązania tej przeszkody związanej z seksem? Zawsze warto poinformować o tym swojego partnera – w końcu doświadczenia związane z menopauzą różnią się nieco w zależności od osoby. Aby pomóc w bezbolesnym seksie po menopauzie, świetnym rozwiązaniem są lubrykanty. Zwłaszcza te na bazie silikonu, ponieważ działają dłużej niż ich wodne odpowiedniki i sprawiają, że wszystko jest… gładsze. Po usunięciu czynnika bólowego popęd płciowy często wzrasta, ale zawsze można omówić z lekarzem inne możliwości leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że niższy poziom estrogenu nie ma wpływu na zdolność kobiet do osiągania orgazmu. Jeśli ty i twój partner czujecie, że dodatkowa pomocna dłoń jest mile widziana, aby utrzymać płomień płonący jasno, zabawki seksualne dla dorosłych są kolejną wspaniałą i niedrogą opcją do zbadania.

Bez względu na to, jak menopauza wpływa na ciebie, nie uprawiaj seksu, jeśli nie ma w nim przyjemności! Skup się na dotarciu do źródła problemu i upewnij się, że najlepsze rozwiązanie dla ciebie jest na wyciągnięcie ręki![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *