[vc_row][vc_column icons_position=”left”][vc_column_text]Wyniki najnowszych badań wykazały, że prawie 1 na 10 kobiet, odczuwa ból podczas seksu. Wyniki trzeciego Narodowego Badania Postaw i Stylów Życia Seksualnego (Natsal-3) są istotne, ponieważ pochodzą z największego naukowego badania stylów życia w zakresie zdrowia seksualnego.

Badanie polegało na przepytaniu 8 869 kobiet w wieku 16-74 lat w latach 2010-2012 za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych.

Wyniki wykazały, że 7,5% kobiet doświadczyło bólu podczas seksu, a prawie 2% doświadczyło “bólu chorobliwego”, tj. objawów, które trwają przez 6 miesięcy, powracają i powodują prawdziwy niepokój.

Grupy wiekowe, które zgłaszały najwięcej bólu, to 55-64-latki (10,4%) i 16-24 lata (9,5%). Interesujące jest również to, że spośród ponad 1700 kobiet, które nie były aktywne seksualnie w ciągu ostatniego roku, 2,05% stwierdziło, że unikało współżycia, ponieważ doświadczyło bolesnego seksu i obawiało się go ponownie.

Co się dzieje?

Ten rodzaj bólu jest określany jako dyspareunia i może mieć wiele różnych przyczyn i czynników. Moje podejście do leczenia jest holistyczne i, jak zgadza się wielu lekarzy, jest to często bardziej skuteczny sposób zapewnienia i efektywnego leczenia, ponieważ uwzględnia czynniki zdrowotne, seksualne i związane z relacjami. Na przykład doniesienia o doświadczaniu bólu mogą nawet mieć pewne źródła w takich czynnikach, jak postawa wobec seksu, niezadowolenie z seksu, lęk i czynniki związane z relacjami seksualnymi.

Wyniki tego badania prawdopodobnie wskazują na bolesne doświadczenia seksualne wielu osób w wieku 16-24 lata, ponieważ pierwsze doświadczenie seksualne jest często bolesne dla wielu kobiet, a fakt ten nie jest wystarczająco podkreślany, np. w edukacji seksualnej.

Wyniki tego badania zwracają także uwagę na fakt, że dla wielu starszych kobiet seks po menopauzie może być bolesny. Może to wynikać z suchości pochwy i innych czynników.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *